top of page

TOUM SOS

Bu Lübnan usulü sarımsaklı sosun yapımı, beceri ve deneyim istiyor ancak eğer yapmayı başarırsanız, mayonez yerine kullanabileceğiniz sağlıklı ve enfes bir sos elde ediyorsunuz.

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Bu sos, Levant soslarının en şanlısı! Arapçada “sarımsak” anlamına gelen toum kelimesi, “tfoğm” ile “tuum” arasında bir sesle okunuyor.

Bu sosu tüm kızartma ve sandviçlere nefis bir aroma katmak için sağlıklı ve vegan bir mayonez olarak kullanabilirsiniz.

Bu sosla yapabilecekleriniz sınırsız! Pizzalarınızı içine batırıp yemekten tutun da, sayesinde tüm kızartma ve sandviçlere nefis bir aroma katabilirsiniz. Elbette söz konusu kızartmaların başında, tarifini burada verdiğim falafel geliyor.


Toum sosun yapımı basit görünse de aslında kıvamını tutturmak zor. Esasen farklı hız devirleri olan bir mutfak robotu kullanmak gerek çünkü siz yağı ip gibi içine akıtırken bıçakların bir yandan orta hızda dönmesi lazım.

Ama mutfak robotunuz yok diye umutsuzluğa kapılmayın! Bende mutfak robotu olmadığı dönemde, ben toum kıvamını tutturmayı basit bir rondo ile başarıyordum. Tek ihtiyacınız olan şey biraz sabır ve bolca deneme!
 

MALZEMELER

 • 1/4 kap sarımsak

 • 4 yemek kaşığı limon suyu

 • 2 kap yağ (kanola, yerfıstığı yağı veya üzüm çekirdeği yağı gibi tadı ve aroması zayıf bir yağ kullanın yoksa yağın aroması, sosun tadını tamamen bastırır!)

 • 3 yemek kaşığı buz gibi soğuk su

 • 1 tatlı kaşığı tuz

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Tuz dışındaki tüm malzemeleri 15-20 dakika buzdolabında bekletip soğutun.

 2. Sarımsakların kabuklarını soyun. Püf noktası: Sarımsağın içinde yeşil kısımlar varsa onları da temizleyin. Ama tabii ki çöpe değil, tarifini burada verdiğim sebze suyunun yapımında kullanmak için ayırdığınız artıkların arasına atın!

 3. Sarımsakların hepsini, tuzu, 2 yemek kaşığı suyu ve 2 yemek kaşığı limon suyunumutfak robotuna veya rondoya ekleyip mümkün olan en düşük hızda çalıştırın. Püf noktası: Bu ilk aşamanın sonunda makinenin haznesinde hiç sarımsak parçası kalmamalı ve süt kıvamında bir karışım elde etmelisiniz. Bu nedenle gerekiyorsa uzun uzun “bızzzlatın”. Aksi halde sonradan ne yaparsanız yapın sosun kıvamı tutmaz.

 4. Elinizde kalan yağın, suyun ve limon suyunun yarısını karışımın üzerine ekleyip, tekrar en düşük hızda 1 dakika kadar “bızzzlatın”. Püf noktası: Rondo değil de mutfak robotu kullanıyorsanız, bu noktadan itibaren tüm malzemeleri robot çalışırken yukarıdan ip gibi azar azar ekleyerek devam edin.

 5. Her seferinde elinizde kalan malzemelerin yarısını ekleyerek, tüm malzemeleri kullanıp bitirinceye kadar “bızzzlatmaya” devam edin.

 6. Krema ile mayonez arasında bir kıvam alan toum sosunuzu buzdolabında bir kavanozda saklayın. Orada 4 hafta yaşar.

988 views0 comments

HUMUS

bottom of page