top of page

ARMUT GAZOZU "DUCHESSE"

Rusların meşhur armutlu limonatası Duchesse'in yapımı çok kolay, bu tadı başka bir içecekte bulmak ise pek zor!

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Rusların (ve hatta birçok eski Sovyet ülkesinin) meşhur armut limonatası "Duchesse", esasen Fransa kökenli olan çok tatlı ve sulu bir armut türüyle hazırlanır.

Bu cümleyi okuyunca kafanızın karıştığını biliyorum, sevgili HÜNK cumhuriyetçikleri! “Fransa”, “Rusya”, “SSCB”, “armut”, “limonata” ve “gazoz” kelimelerini böyle art arda kullandığım için kesin bir hata yaptığımı düşünüyorsunuz. Ama durun; açıklayabilirim!

Rusya’ya ilk limonata tarifini Çar I. Petro, Fransa’dan getirmiş. Fakat tarifin ülkeye girmesiyle, içeriğinin zenginleşmesi de bir olmuş. Ruslar sadece limonla değil, birçok farklı meyveyle limonatamsı tatlı içecekler hazırlamaya ve hepsine “limonata” demeye başlamışlar.

20. yüzyılda Sovyetler Birliği’nde gazlı içecek üretiminin gelişmesiyle birlikte o eski limonatalar da şişelenmiş gazlı içeceklere dönüşmüş.

Tıpkı şurada reçetesini verdiğim tarhun gazozu örneğindeki gibi, meyve şurupları ve çeşitli otlardan elde edilen özütler ile hazırlanan gazozlar, millî içecek olarak tüketilmeye başlamış.

İşte “düşes” diye okunan Duchesse de bu gazozlardan biri.

İsmini, reçetesinde kullanılan armut türünden yani “Duchesse d’Angoulême”den alıyor.

Bu armudun ismi ise, tescillendiği ilk bölgenin düşesi olan Marie-Thérèse’den geliyor — ki kendisi, Marie Antoinette ile XVI. Louis’nin kızı.


Duchesse armudu, Sovyet gazlı içeceklerinin seri üretime geçtiği 1930’lu yıllarda Gürcistan ve Ermenistan topraklarında üretiliyormuş. Duchesse içeceği de kısa sürede SSCB’de her yaştan insanın en çok tercih ettiği gazlı içeceklerden birine dönüşmüş.

Hatta Duchesse, önde gelen Sovyet liderleri Khrushchev (Kruşçev) ve Brezhnev (Brejnev)’in favori gazozuymuş.

Sofra şarabını andıran pek tatlı ve biraz asidik lezzetiyle müthiş ferahlatıcı ve rahat içimli bir gazoz olan Duchesse, günümüzde Rusya, Gürcistan ve birkaç eski Sovyet ülkesinde hâlâ üretiliyor. Ha tabii bir de bundan böyle sizin mutfağınızda üretilecek. Nazdrovia!

 

MALZEMELER

 • 1 kg tatlı armut

 • 4 limon

 • 110 gr bal VEYA 125 gram şeker

 • Maden suyu

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Armutları dörde bölüp çekirdekli kısımları temizleyin.

 2. Armutların suyunu çıkarın. Bunun için bir meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. Meyve sıkacağınız yoksa armuyları blender/rondo/mutfak robotu ile püre haline getirip tel süzgeçle süzebilirsiniz.

 3. Armut suyunu çelik bir tencereye aktarın. Balı (veya şekeri) de ekleyin.

 4. Tencereyi orta ateşte ocağa oturtun ve bal (şeker) eriyip su kaynamaya başlayana kadar karıştırın.

 5. Armut suyu kaynamaya başlayınca ocağı en kısık ateşe düşürün ve 5-10 dakika bu şekilde usul usul pişmeye bırakın.

 6. Tencereyi buzdolabına koyup 1 saat soğumaya bırakın.

 7. Soğuyan armut şurubunu buzdolabından çıkarıp tel süzgeçten geçirin.

 8. Limonların suyunu sıkın ve süzgeçten geçirerek armut şurubuna ekleyin.

 9. Güzelce karıştırın ve sıkı kapaklı bir şişeye aktarıp buzdolabında saklayın. Bu şurup buzdolabında 3 ila 4 hafta sayanır.

 10. Bu şurupla armut gazozu hazırlamak için 1 ölçü (örneğin 1 bardak) armut şurubuna aynı miktarda maden suyu ekleyin. Güzelce karıştırın. Hemen tüketin. Servis ederken bardağa buz da atabilirsiniz.

326 views0 comments
bottom of page