top of page

BADE’NİN ŞEKERİ [Sıla Baki Alkan]


Biz daha 12 yaşındaydık. Olacaklardan habersizdik. Sıla’nın bir gün Bade adlı, ismi gibi güzel ve zeki bir kızı olacağını; her çocuk gibi tatlı yemeyi seven Bade’nin şeker tüketmesini engelleyen bir sağlık sorunu nedeniyle küçük yaştan itibaren katı bir diyete uygun beslenmesi gerekeceğini; Sıla’nın bu durum karşısında umutsuz ve güçsüz kalmayı reddederek özel beslenenler için leziz tarifler geliştirmeye ve tariflerini şuradaki iştah açıcı blogda yayımlamaya başlayacağını; sonra tariflerini bir kitapta toplayarak şeker, gluten ve tahıl tüketmesi sakıncalı olan sayısız insana çıkış yolu göstereceğini; ve hatta bir gün Instagram diye bir platform üzerinde kendi hesabımı açıp (onunkiler gibi sağlıklı olmayan!) tariflerimi paylaşmam konusunda beni yüreklendireceğini nereden bilebilirdik?


Elbette Sıla’nın güçlü ve yetenekli olduğu o zamanlardan belliydi fakat Türkiye’de eşine zor rastlanan böylesine değerli bir kaynak yaratacağı aklımıza gelemezdi.

Eğer sağlıklı, tahılsız, unsuz, şekersiz, glutensiz veya buna benzer özel bir diyet uygulayacaksanız, almanız gereken ilk kitap bu, sevgili HÜNKçüler. Ben böyle bir ihtiyacım olmadığı halde Sıla’nın kitabına çokça danışıyorum. Bıkmadan, usanmadan tavsiye ederim!

Bu arada sevgili Sıla'nın bir de çocuk kitabı var. İsmi "Kuğukulak". Bu, yetişkinlerin de keyifle okuyabileceği bir çocuk kitabı. Diyorum ya, kadın sadece güçlü değil, çok yetenekli. Tavsiye ediyorum çarpı iki!


53 views0 comments
bottom of page