top of page

BUHARDA PİLAV

Kore usulü buharda pilavın kıvamını tutturmak zor ve zahmetli geldiği için, çoğu insan pilav pişirme makinesi alıyor. Ama bence hiç gerek yok! Zira bu tam ölçülü ve kolay tarifle, ocak üstünde normal bir pilav tenceresiyle enfes Kore usulü buharda pilav pişirebilirsiniz.

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Bu sene yeni bir pilav tekniği öğrenmeye var mısınız, HÜNK Yong Un’un neferleri?

Uyarayım, bu pek alıştığınız türde bir pilav olmayabilir. Zira yanında genelde bol tuzlu, acı, ekşi ve tatlı soslu Kore yemekleriyle servis edildiği için bu pilav yağsız ve tuzsuz hazırlanıyor.

Sofrada bir nevi ekmek işlevi görüyor.

Şimdi gelelim işin can alıcı kısmına: iyi bir Kore usulü buharda pilavın en önemli iki özelliği yapışkan olması ama diri ve parlak kalıp formunu kaybetmemesi yani lapa olmaması. Böyle bir kıvamı tutturmak zor ve zahmetli geldiği için, çoğu insan pilav pişirme makinesi kullanıyor.


Müjde! Bu işi pilav pişirme makinesi olmadan, ocak üstünde de rahatlıkla becerebilirsiniz. Yeter ki HÜNKcüğünüzün verdiği talimatlara, ölçülere ve sürelere tamı tamına riayet edin.

Bu pilavı bol baharatlı veya ekşili, acılı... yani kısacası yoğun bir tada sahip olan tüm yemeklerin yanında servis edebilirsiniz.

Üstelik vegan bir pilav olduğu için, masadaki herkesi tatmin edecek bir pilavdır.

Şimdiye kadar paylaştığım bazı tariflerde bu pilava özellikle ihtiyaç duyuluyor. O tarifleri şöyle bir listeleyeyim:

 

MALZEMELER

Örneğin:

 • 500 ml kısa-orta uzunlukta pirinç

 • Hacim olarak 1,2 katı (yani 600 ml) soğuk su

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Önce ne kadar su kullanacağınızı hesaplayın. İster pirinci tartın ve ağırlığının 1,5 katı kadar soğuk içme suyu hazırlayın; ister pirincin hacmini ölçüp kaç ml geldiğine bakın ve bunun 1,2 katı kadar içme suyu hazırlayın.

 2. Pirinci su bulanık akmayana kadar birkaç defa musluğun altında yıkayıp süzün.

 3. Pirinci, üzerini birkaç parmak geçecek kadar soğuk suda (ortam sıcaksa 30 dakika, soğuksa 1-2 saat) bekletin ve süzün.

 4. Ölçüp ayırdığınız içme suyunu ve pirinci tencereye koyup karıştırın. Püf noktası: Yapışmaz malzemeden (seramik, granit, teflon, vb.) üretilmiş, yayvan ve cam kapaklı bir tencere kullanın.

 5. Tencerenin kapağını kapatın ve ben söyleyene kadar bir daha asla açmayın! Püf noktası: Pilavın pişme seviyesini tencerenin kapağını açmadan kontrol edebilmek için cam kapaklı bir pilav tenceresi kullanmanız gerekir.

 6. Tencereyi en yüksek ateşte ocağa alın.

 7. Su fokurdamaya başlayınca 5 dakika bu şekilde pişirin.

 8. 5 dakikanın sonunda ocağı en kısık seviyeye düşürüp 8 dakika da bu şekilde pişirin.

 9. Ocağı kapatın ve tencerenin kapağını hiç açmadan 15 dakika bekleyin.

 10. Kapağı açın ve pilavı nazik bir şekilde alttan üste doğru karıştırın ve hemen servis edin. Dikkat: Bu işlemi yapmanız, tencerede kalan buharın atılması ve altta kalan pirinçlerin lapa olmaması için çok önemli!

 11. Atıksız mutfak uyarısı: Pilav artarsa sakın atmayın! Buzdolabına kaldırın. Zira pişirildikten sonra en az 1 gece dinlendirilmiş olan buharda pilav, Çin usulü kızarmış pilav yapmak için en önemli malzemedir. Kızarmış pilav tarifini burada bulabilirsiniz.

354 views0 comments
bottom of page