top of page

EV YAPIMI RİCOTTA

Süt artıklarıyla çökelek yapan bir HÜNK, peynir artıklarını çöpe mi yollar sandınız? Tabii ki hayır! Bu kolay yöntemle, siz de bozulmadığı halde çöpü boylama tehlikesiyle karşı kaşıya kalan peynirleri değerlendirebilirsiniz.

Şurada neredeyse herkesin yanlış bir şekilde “lor peyniri” dediği ama aslında içinde maya olmadığı için “çökelek (ekşimik)” denmesi gereken süt kesiğinin taze sütle veya evdeki artık süt ve yoğurtlarla yapılan bir versiyonunu paylaşmıştım.

Şimdi de artık peynirleri değerlendirmek için bir yöntem paylaşacağım. Ve sonuç, insanı “ah bir peynir artsa da kurtarma operasyonuna bahane çıksa” diye heveslendirecek kadar şahane olacak.

Ve bu sonuca yanlış bir şekilde “ricotta peyniri” diyeceğiz!

Yanlış olduğunu bildiğimiz sürece sorun çıkacağını sanmam, kıymetli HÜNKperverler. Gerçek ricotta gibi peynir altı suyundan üretilmese de bu reçeteden çıkan peynir, ince tortulu kremamsı ıslak dokusuyla ve hafif tatlı aromasıyla tabakta ve damakta ricotta performansı sergiliyor!

 

BİRİKTİRİN

 • Artık peynir parçalarını,

 • Tadı kaçmış/yumuşamış/sertleşmiş kısacası sevimsizleşmiş peynirleri,

 • Brie peyniri gibi kabuklu peynirlerin yenmeyen sert kısımlarını,

 • Tarihi 2-3 gün geçmiş (fakat kokusu ve rengi değişmemiş) sütleri,

 • Dolabın arkalarına atılıp unutulmuş peynirleri

çöpe atmayın! Hepsini buzdolabında (veya daha uzun süre biriktirecekseniz) buzlukta biriktirin. Bunların küflü/çürük veya rengi/tadı bozulmuş olmaması çok önemli. Kokusu ve görüntüsü bozulduysa, tabii ki biriktirmeyin, çöpe atın!


MALZEMELER

 • Biriktirdiğiniz peynirler ve sütler

 • İsterseniz: taze süt (çiğ veya pastörize)

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Malzemelerin hepsini çelik bir tencereye alın.

 2. Kısık-orta ateşte ısıtın ve arada bir tahta (şimşir) bir kaşıkla karıştırın. Dikkat: Süt ürünleriyle uğraşırken daima tahte (tercihen şimşir) gereçler kullanın!

 3. Kaynamaya başlayınca ocağı kısın ve uzun uzun her şey eriyene kadar arada karıştırarak kaynatın. Bu en az 1 saat sürecektir. Püf noktası: Özellikle peynir kabuklarının erimesi uzun sürebilir. Ben bir sefer, 3 saat kadar kaynatmak zorunda kalmıştım.

 4. Karışımın kıvamı iyice koyulaştıysa, karıştırdığınızda kaşığa/kevgire tortu doluyorsa ve tortular ne erimemiş gibi sert ne de su gibi akışkan ise, artık tencereyi ocaktan alabilirsiniz.

 5. Derin bir kap alın ve üzerine tel süzgecinizi yerleştirin.

 6. Tel süzgecin üzerine temiz bir tülbent veya bir süzme torbası serin.

 7. Kaynattığınız karışımı tülbentin/süzme torbasının üzerine dikkatli bir biçimde döküp süzün.

 8. İyice süzülmesi için karışımı 6 ila 8 saat boyunca tülbent/süzme torbası içinde bekletin.

 9. Bir saat kadar tülbentin içinde soğuyup katılaşmaya bırakın.

 10. Tamamen soğuyunca "yalancı" ricotta peynirinizi saklama kabına alın ve buzdolabına kaldırın. Ricotta gerektiren tüm tariflerde bu "yalancı" ricotta peynirini kullanabilirsiniz. Atıksız mutfak uyarısı: Süzgecin altındaki kapta biriken suyu sakın dökmeyin! Hamur işlerinde süt yerine kullanabilirsiniz.

 11. Ricottayı ve suyunu 1 hafta içinde tüketin.

 12. İsraf etmeden yaşadığınızı hissedin ve kendinizi tebrik edin!

106 views0 comments
bottom of page