top of page

FISTIK EZMELİ KURABİYE

Amerikan filmlerinin en büyük yıldızlarından biri olan (ve o filmlerde hep birilerinin onu süte batırıp yediğini izlediğimiz) fıstık ezmeli kurabiyenin orijinal ve kolay tarifi burada.

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


İsmini duyunca bile ağzımı sulandıran bir kurabiye bu! O, kıtır görüntüsüyle kandırdığı kurbanlarının ağzında pıt diye dağılarak onları kendinden geçiren altın sarısı renkli ve çapraz desenli bir canavar.

Aklınıza bir kere düştü mü kokusu burnunuza öyle bir gelir ki az evvel bundan sonra şöyle sağlıklı böyle şekersiz besleneceğinize dair attığınız uzun tiradın altında ezilerek, şeker kavanozunu elinize alırsınız.

Neyse ki çılgın bir tadı olduğundan payınıza arzuladığınız miktarda kurabiye düşmez. Ve birkaç saat içinde sizden geriye sadece o bomboş tabağa özlemle bakan bir çift göz kalır!

Bu canavarın hamuru, evdeki malzemelerle çok kolay ve hızlı bir şekilde hemen hazırlanıp pişirilebiliyor. Fakat bazılarına göre, yapımının bu kadar basit olması iyi bir şey değil zira diyetleri bozmak bu kadar kolay olmamalı. İnsaf et, canavar! Bari geceleri girme "diyet etmiş" HÜNKçülerin aklına!

 

MALZEMELER

 • 188 gram un

 • 3/4 tatlı kaşığı karbonat

 • 1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu

 • 1/4 tatlı kaşığı tuz

 • 113 gram tereyağı - oda sıcaklığında yumuşamış olmalı

 • 115 gram toz şeker

 • 185 gram fıstık ezmesi

 • 1 yumurta

 • 1/2 yemek kaşığı vanilya özütü

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Bir kapta un, karbonat, kabartma tozu ve tuzu karıştırıp kenara alın.

 2. Başka bir kapta tereyağı ile toz şekeri iyice karıştırın. Püf noktası: Ben bu iş için el mikserimin hamur yoğurma uçlarını kullanıyorum. İsterseniz çatal, kaşık veya çırpma teli de kullanabilirsiniz. Eğer tezgah üstü mikseriniz varsa bu işi ona yaptırabilirsiniz.

 3. Karışıma önce fıstık ezmesini ardından yumurta ile vanilya özütünü ekleyip karıştırmaya devam edin.

 4. Son olarak, kenara aldığınız unlu karışımı da yavaşça ekleyerek her şey iç içe geçene kadar (mikser kullanıyorsanız düşük hızda) karıştırın.

 5. Kurabiye hamurundan ceviz büyüklüğünde toplar koparın. Püf noktası: Dondurma kaşığı kullanarak eşit boyda toplar elde edebilirsiniz.

 6. Topçukları, yağlı kağıt veya silikon mat serilmiş bir fırın tepsisine eşit aralıklarla dizin.

 7. Çatalla her topun üzerine 2 defa bastırmak suretiyle çapraz desenli kurabiyeler elde edebilirsiniz.

 8. Önceden 180’C ısıtılmış alt-üst ayarlı fırının orta rafında 10-12 dakika pişirin. Püf noktası: Daha kıtır kurabiyeler için bu süreyi 15-18 dakikaya kadar uzatabilirsiniz.

 9. Fırından çıkardığınızda kurabiyeler hâlâ yumuşak olacak. Soğurken sertleşip iyice "kurabiyeleşecekler".

 10. Oda sıcaklığında hava geçirmeyen bir kutuda saklarsanız, 2 gün içinde tüketin. Buzlukta saklarsanız, 2-3 ay bozulmazlar. Dondurduğunuz kurabiyeleri istediğiniz zaman buzluktan çıkarıp, oda sıcaklığında çözülmesini bekledikten sonra hapur hupur yiyebilirsiniz.

61 views0 comments

BOUGATSA

bottom of page