top of page

HAMANTASHEN [OZNEİ HAMAN]

Aşkenaz usulü Purim kurabiyesi leziz mi leziz, yumuşak mı yumuşak ve içine istediğiniz tüm marmelat ve meyve pürelerini eklemenize fırsat tanıyan bir forma sahip. Ancak bu, bir nebze deneyim isteyen bir tarif zira tereyağıyla hazırlanan diğer tüm kurabiyeler gibi, hamura şekil vermek sabır gerektiriyor.

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Bilirsiniz, HÜNK’te yalan yoktur. Zor bir tarif paylaşıp da kolay ve pratik olduğunu asla iddia etmem. Ve uyarıyorum — bu kurabiyenin hamuru biraz zahmetli ve gıcık! Hamur işinde deneyimli değilseniz, bulaşmayın derim. Fakat Yahudilerin Purim Bayramı, emeğinizin karşılığını misliyle veren bu enfes kurabiyeler olmadan düşünülemez.

Ester Kitabı’ndaki Haman isimli kötü adamın ceplerini (bazı kaynaklara göre ise kulaklarını) sembolize eden bu üçgenlerin içini benim gibi, likör yapımından artan tatlı posalarla ya da tercih ettiğiniz başka bir tatlı püre veya marmelatla doldurabilirsiniz.

Bir de bana diyeceksiniz ki "bu kelime Almanca hamantaschen olarak yazılır ama sen yanlış yapmışsın, hamantashen yazmışsın HÜNKcüğüm". Hemen cevaplıyorum:

Bu kelime Aşkenaz Yahudilerinin konuştuğu ve Almancadan devşirilmiş bir dil olan Yidiş diline ait ve o dildeki yazım şekli hamantaschen değil hamantashen.
 

MALZEMELER

 • 2 + 1/4 kap (305 gram) un

 • 3/4 kap (90 gram) sadeyağ - oda sıcaklığında

 • 2/3 kap (160 gram) şeker

 • 1 yumurta - oda sıcaklığında

 • 1 tatlı kaşığı vanilya özütü

 • 1/4 tatlı kaşığı tuz

 • 1 ila 5 tatlı kaşığı soğuk su - sadece gerektiği kadar ekleyin

HARÇ

Harç olarak seçenekleriniz sınırsız. Mesela:

 • İstediğiniz herhangi bir reçel veya marmelat,

 • Likör yapımından artan tatlı meyve posaları,

 • İstediğiniz herhangi bir tatlı püre, vb.

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Bir karıştırma kabında sadeyap (veya tereyağı) ile şekeri krema kıvamı alana kadar (1-2 dakika) mikserle orta hızda çırpın.

 2. Yumurta ve vanilya özütünü ekleyip 1 dakika daha orta hızda çırpın.

 3. Tuzu ve unu elekten geçirerek karışımın üzerine ekleyin.

 4. Mikserle düşük hızda 1-2 dakika çırparak ekmek kırıntısına benzer bir doku elde edin.

 5. Elde yoğurarak kırıntıları birleştirin ve dağılmayan bir hamur elde edin. Bunun için 1-5 tatlı kaşığı soğuk su eklemeniz gerekecek. Püf noktası: Suyu bir anda değil azar azar ve sadece hamurun birbirini tutmasını sağlayacak kadar ekleyin.

 6. Hamuru top yapıp üstten hafifçe bastırın ve streç film ya da MUM-O ile sarıp buzdolabında 2 ila 8 saat dinlendirin.

 7. Bekleyip sertleşen hamuru merdaneyle 1/2 cm kalınlığında açın. Hamurun kenarlarında oluşan çatlakları elinizle düzleştirin. Püf noktası: Başta hamur taş gibi sert yani açması epey zor olacak ama giderek yumuşayacak.

 8. Merdaneyi bırakıp okalavayı alın. Hamuru oklavayla, yarı yarıya incelene kadar açın. Dikkat: Hamur ne kadar ince olursa o kadar çıtır olur ama dolguyu da taşıyabilmesi lazım. Bu sebeple 1/4 cm’den daha ince açmayın.

 9. 7-8 cm çaplı bir bardakla veya kurabiye kalıbıyla hamurdan daireler kesin. Artan parçaları birleştirip, açıp, keserek tüm hamuru bitirin. Toplam 34-40 kurabiye çıkacak.

 10. Her dairenin ortasına 1 tatlı kaşığı harç koyup yukarıdaki resimlerde gösterdiğim şekilde gibi katlayın. Dikkat: Hızlı ama dikkatli çalışın. Bu kırılgan ve kumlu dokulu hamur, bekledikçe kurur ve katlarken dağılır.

 11. Kurabiyeleri, aralarında boşluk bırakarak yağlı kağıt veya silikon mat serilmiş fırın tepsisine dizin.

 12. Önceden 180’C ısıtılmış alt-üst ayarlı fırında uçları kızarıp renk değiştirene kadar (10-25 dakika) pişirin.

426 views0 comments
bottom of page