top of page

HUMUS

Filistin ve İsrail’de yaygın şekilde kullanılan bu humus tarifinin yapımı çok kolay, tadı dayanılmaz çekicilikte ve yakışmadığı sofra yok!

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Kamyonumun arkasına şöyle bir yazı düşünüyorum: “Humusu sevmeyen yok, sevmediğim humus çok”. Eminim siz de HÜNK kardeşiniz gibi nice humus tarifleri okudunuz, birçoğunu denediniz ve ancak bir veya iki tanesini tekrar pişirmek üzere not aldınız.

Çünkü yapımı uzaktan “süper-kolay” görünen humusu doğru taktikler ve tam ölçüsünde malzeme kullanmadan hazırlayınca sonuç genellikle “hiper-hüsran” oluyor.

Bu yüzden Ariel Rosenthal’in “On the Hummus Road” adlı kitapta verdiği ve bana yeni humus tarifleri aramayı bıraktıran hummus hakosem tarifini — yaptığım birkaç minik değişikliği ekleyerek — paylaşmasam olmazdı.

Bu , Tel Aviv’deki Hakosem isimli meşhur falafelcinin kullandığı humus tarifi.
Bunu temel humus tarifi olarak kullanıp üzerine yağsız kavrulmuş çam fıstığı (benim favorim!), pastırma, sucuk vs. koyarak birçok farklı humus hazırlayabilirsiniz.

Sadece zeytinyağı ve taze otlarla servis edip burada tarifini verdiğim khubz isimli cepli ekmeği içine banarak yeseniz dahi fevkaladenin fevkine varabilirsiniz!


Üstelik tarifini burada verdiğim sabich isimli enfes patlıcanlı sandviç için de bu humusu hazırlamanız gerekecek.

 

MALZEMELER

 • 1 kap + 2 yemek kaşığı kuru nohut

 • 2 kap tahin

 • 1 kap soğuk su

 • 1/2 kap nohut haşlama suyu

 • 1 tatlı kaşığı kimyon

 • 1/2 tatlı kaşığı karbonat

 • 1 + 1/4 tatlı kaşığı tuz

 • 1 + 1/4 tatlı kaşığı limon tuzu

 • Üzerine zeytinyağı ve kıyılmış maydanoz (veya yağda kavrulmuş sucuk, pastırma, çam fıstığı, vb.)

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Nohudu üzerini en az 5 cm geçecek kadar su dolu bir kap içinde buzdolabında 12 saat bekletin.

 2. Nohudu iyice durulayın.

 3. Düdüklü tencereye nohut, üzerini birkaç cm geçecek kadar su, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı kimyon ve 1/2 tatlı kaşığı karbonatı ekleyip, 30 dakika pişirin. Not: Normal tencere kullanacaksanız, en az 1 saat haşlamanız gerekir.

 4. Nohudu süzün ve haşlama suyundan 1/2 kap kenara ayırın. Nohudu 5-10 dakika ılımaya bırakın. Püf noktası: Şimdi isterseniz nohut kabuklarını soyabilirsiniz ancak ben bunu yapmaya genelde üşeniyorum. Buna rağmen çok güzel sonuç alıyorum. Bu nedenle kabukları soymanız şart değil.

 5. Ilıyan nohut, ayırdığınız haşlama suyu, limon tuzu ve 1/4 tatlı kaşığı tuzu mutfak robotu veya rondo ile püre haline getirin. Not: Bu işlem yaklaşık 3 dakika sürebilir.

 6. Tahinin ve soğuk suyun yarısını makinedeki karışıma ekleyin ve 2-3 dakika daha “bızzzzlatın”.

 7. Geri kalan tahinle soğuk suyu da ekleyip makineyi tekrar “bızzzlatın”. Sonuçta akışkan ve kremaya benzer bir doku elde edeceksiniz.

 8. Tadına bakın ve gerekiyorsa daha fazla tuz veya limon tuzu ya da limon suyu ilave edin.

 9. Kapaklı bir kapta buzdolabında 6 ila 10 saat bekletin ki kıvamını bulsun ve tadı iyice yoğunlaşsın.

 10. Üzerine istediğiniz malzemeyi koyarak servis edin.

 11. Buzdolabında 2-3 gün boyunca dayanır.751 views0 comments
bottom of page