top of page

JERUSALEM [Yotam Ottolenghi & Sami Tamimi]


Orta Doğu, Mağrip ve Levant mutfaklarına meraklıysanız, özellikle derin bir çatışma ve göç tarihine sahip olan çokkültürlü kent Kudüs’e ilgi duyuyorsanız, bu kitabı kesinlikle okumalısınız.

Buna bir nevi Goran Bregovic & Emir Kusturica iş birliğinin mutfak versiyonu denebilir.

Zira yolları İngiltere’de kesişince arkadaş olan iki ünlü şef söz konusu: Biri Kudüs’ün batısındaki Yahudi bölgesinden Yotam Ottolenghi, diğeri ise doğudaki Müslüman bölgesinden Sami Tamimi.


Bu iki şef, dünyaca meşhur restoran zinciri Ottolenghi 'nin hem kurucuları hem de şefleri. Restoran zinciri ismini Yotam Ottolenghi'den alıyor fakat şeflerin dediğine göre yemeklerin ruhu büyük ölçüde iki şefin de çocukluklarının geçtiği Kudüs'e dayanıyor.

Kudüs’ün karmaşık mutfağını karşı konulamaz reçetelerle yorumlamış ve müthiş fotoğraflarla dolu bu kitapta toplamışlar.

Şefler, kitapta, çocukluklarının geçtiği ve aileleriyle akrabalarının hâlâ yaşadığı Kudüs'e ait tatların ve kokuların onlar için hâlâ ilk günkü kadar taze ve canlı olduğunu, dolayısıyla bu kentin sofralarına dair bir kitap yazmak zorunda hissettiklerini anlatıyorlar.

Bu kitaptaki tariflerin bazılarını çok beğendiğim için ufak değişikliklerle de olsa sizinle paylaşmıştım. O tarifleri şurada bulabilirsiniz:

36 views0 comments
bottom of page