top of page

KHUBZ [CEPLİ EKMEK]

Ekmek yapma makinesinde, instant maya kullanarak bu pofuduk sandviç ekmeklerini hazırlamak çok kolay! Aynı ölçülerle hamuru elde açmak ise, orta zorlukta.

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Khubz, khobez, khubooz, Arap ekmeği, Lübnan ekmeği, Suriye ekmeği, cepli ekmek ve başka pek çok farklı isimle anılan bir ekmek bu.

Vegan bir ekmek olduğu için her tür sofrada gönül rahatlığıyla servis edebilirsiniz.

Siz adına ne derseniz deyin — ama ne olursunuz, onu evde kendiniz pişirmeyi en azından bir defa deneyin. Zira fırında şişmesini izleme zevkini tatmak için bile denenmesi gereken bir ekmek bu!

Fırında şişmesini izlemek o kadar zevkli geliyor ki khubz pişerken fırının önünden ayrılamıyorum!

Bakın o eğlenceli anları kamerayla sizin için yakalamaya çalıştım. (Videoyu tost makinesiyle çektim, lütfen kusura bakmayın.)

Akdeniz, Balkan ve Orta Doğu mutfaklarında yaygın olarak tüketilen bu incecik ama poftirik ekmeği tüketmenin en güzel yolu sandviç yapmak: bu yazıda anlattığım falafel olur, tarifini burada verdiğim sabich olur, hatta sadece tereyağı ve tulum peyniriyle bile olur!

Bu ekmeği ben ekmek yapma makinesinde mayalayıp yoğuruyorum ve işin görece zor kısmını böylece atlatmış oluyorum. Ancak elde yoğurup mayalamak da elbette mümkün.

Aşağıdaki tarifte bu ekmeği elde ve ekmek yapma makinesinde yoğurmak isteyenler için iki ayrı malzeme listesi paylaştım.
Bu ekmeği bu kadar sevmemin diğer bir sebebi de Soğuyup iyice kıtırlaştığında veya birkaç gün sonra bayatladığında bile asla çöpe gitmemesi!

Ertesi güne kalan, sönen, kuruyan veya bayatlayan khubz parçalarıyla, tarifini burada verdiğim fattoush adlı müthiş Levant salatasını hazırlamanızı tavsiye ederim.

 

MALZEMELER (8 ekmek için)


Elde yoğurmak için malzemeler:

 • 2 kap un

 • 1/2 kap tam buğday unu

 • 1 yemek kaşığı şeker

 • 1 tatlı kaşığı tuz

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

 • 2 tatlı kaşığı instant maya

 • 1 kap sıcak (45‘C) su


Ekmek yapma makinesinde yoğurmak için malzemeler:

 • 1 kap + 2 yemek kaşığı sıcak (45‘C) su

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

 • 1 tatlı kaşığı tuz

 • 1,5 tatlı kaşığı şeker

 • 3 kap un

 • 1 ,5 tatlı kaşığı instant maya

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Hamuru elde veya ekmek yapma makinesinin mayalı hamur programında yoğurun.

 2. Hamuru EYM’de yoğurmak için EYM kazanına önce un ve maya dışındaki tüm malzemeleri doldurun. Sonra unu ekleyin. En üste instant mayayı, sıvı malzemelerle temas etmeyecek şekilde ekleyin. Mayalı hamur programında EYM'yi çalıştırın. İşte bu kadar basit!

 3. Yoğurup mayaladığınız hamuru temiz bir kaba alın ve temiz bir bezle veya MUM-O ile üzerini örtüp 1 saat daha oda sıcaklığında kabarmaya bırakın.

 4. Kabaran hamuru tezgaha alın ve üzerine elinizle bastırarak gazını alın.

 5. Hamuru 8 eşit bezeye ayırın. Püf noktası: Bir parçayla çalışırken diğerlerinin üzerini bezle örtün ki hamur kurumasın.

 6. Oklava veya merdane ile her bezeyi 15 ila 17 cm çapında yuvarlaklar şeklinde incecik açın. Dikkat: Hamurun her yeri eşit incelikte olmazsa kabarmayabilir. Yırtık hamurlar ise asla kabarmaz.

 7. Açtığınız bezeleri yağlı kağıt veya silikon mat serilmiş bir tepside üzeri örtülü halde 30 dakika bekletin.

 8. Fırının orta rafına fırın tepsisinin tabanı yukarı bakacak şekilde (yani ters çevirerek) yerleştirin ve fırını alt-üst ayarda 230-250’C ısıtın.

 9. Hamurları birer birer pişireceksiniz. İlkini alın ve ters çevirin (yani bekletirken zemine değen yüzü, fırındayken yukarı baksın).

 10. Hemen ve dikkatli bir şekilde, iyice ısınmış olan fırın tepsisine atın. Bu şekilde aniden sıcak yüzeyle temas eden hamurun kabarmasını sağlamış olacaksınız.

 11. Her bir hamuru, kabarıp üzeri hafif kızarana kadar (4 ila 7 dakika) fırınlayın.

 12. Fırından çıkan her ekmeğin üzerine bir bez ve onun üzerine de nemli bir bez örterseniz, ekmeklerin sönmesini engelleyebilirsiniz.

 13. Atıksız mutfak önerisi: Artan, kuruyan veya bayatlayan khubz artıkları ile burada tarifini verdiğim fattoush isimli enfes Levant salatasını denemezseniz küserim.

820 views0 comments

FATTOUSH

bottom of page