top of page

KIŞLIK DOMATES PÜRESİ & DOMATES KABUKLARINI ÇÖPTEN KURTARMA OPERASYONU

Kışın hormonlu ve tatsız tuzsuz domatesleri eve sokmamak için yazın domatesin en lezzetli ve ucuz olduğu dönemde kışlık püre hazırlamak çok kolay! Hatta bu püreleri hazırlarken çöpe giden zehirsiz domates kabuklarını çöpten kurtarıp değerlendirmek ve sofralara ekstra lezzet katmak daha da kolay!

YAZIYI OKUMADAN KIŞLIK PÜRE TARİFİNE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


YAZIYI OKUMADAN DOMATES KABUĞU TOZU TARİFİNE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Kışlık domates hazırlama maratonu başlayınca esaslı bir kurtarma operasyonu şart oldu.

Bu sene hem sofranıza en az kış için konserveleyeceğiniz enfes domatesler kadar lezzet katacak, hem de bir yiyeceği daha israf olmaktan kurtardığınız için mutlu olmanızı sağlayacak bir önerim var: domates kabuklarını çöpe atmak yerine kurutun!

Şurada ve şurada domates ve narenciye kabuğu kurutma ve bu kabukları öğütüp aromatik malzemeler elde etme yöntemlerinden detaylıca bahsetmiştim. Bu sefer konumuz narenciye ve domates değil, sadece domates! Hem pek hamarat bir insan olan öbür annemden öğrendiğim konserveleme metodunu da paylaşmış olayım. Bu işlerde zehirsiz domates kullanmak şart — unutmayın.

Ben aşağıda 5 kilo domates ile yapılabilecekleri bir bir anlattım. Siz isterseniz 1 kilo, isterseniz 15 kilo domates kullanın. Değişen tek şey, püre hazırlığında kullandığınız tuz miktarı olacaktır. Yöntem değişmez.

Ben 5 kilo domatesten 4,25 litre kışlık domates püresi ve 3 tepsi kurutulmuş kabuk elde ettim. 5 kilo domatesin sadece 75 gramı çöpe gitti. Bu bir atıksız mutfak zaferi değil de nedir, söyleyin bana HÜNKüşlerim?
 

KIŞLIK DOMATES PÜRESİ YAPIMI

MALZEMELER

 • 5 kilo domates - Şekli yüzünden "yumurta domates" de denen, Bursa domatesi olarak bilinen ve orijinal ismi rio grande olan domatesler, bence kışlık püre yapımına en uygun domatesler!

 • 3 yemek kaşığı (50 gram) tuz

 • Sterilize edilmiş kavanozlar ve hiç kullanılmamış kavanoz kapakları

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Kullanacağınız kavanozları ve kapakları (hiç kullanılmamış olsalar bile!) iyice yıkayıp önceden 140-160’C ısıtılmış turbo ayarlı fırında 10 dakika bekleterek sterilize edin.

 2. Domateslerin popolarını resimlerde gördüğünüz gibi + (başka bir yönden bakarsanız x) şeklinde çizip fokur fokur kaynayan suya atın. Püf noktası: Tüm domatesleri bir anda suya atarsanız, su sıcaklığını kaybeder ve kaynaması durur. Bu nedenle suyun ısısını düşürmemek için suya her seferinde birkaç domates atın.

 3. Domateslerin çizdiğiniz kısımlarında kabukların çları iyice açılıp kıvrıldığında domatesleri bir kevgirle kaynar sudan çıkarıp buz gibi soğuk suya atın. Püf noktası: Bunun için bir kapta buzlu soğuk suyu hazırda bekletmenizi tavsiye ederim.

 4. Elle tutulabilecek kadar soğuyan domatesleri soyup kabukları bir süzgecin üzerine alın, orada beklesinler. Bunlarla ne yapacağınızı aşağıda anlattım. Püf noktası: Bu şekilde sıcak-soğuk su arasında gidip gelen domatesin kabuklarını elde soymak genelde kolay olur. Ancak bazen domatesin cinsi nedeniyle biraz uğraşmanız gerekebilir.

 5. Domateslerin yeşil kısımlarını bıçakla temizleyin.

 6. Domatesleri ikiye bölün ve çelik bir tencereye atın.

 7. Üzerine tuz serpip orta ateşte kaynatmaya başlayın.

 8. Fokurdamaya başlayınca altını kısın. Püf noktası: Domatesler kaynarken yüzeyde beyaz veya pembemsi köpükler birikebilir, ben bunları kaşıkla alıp atıyorum. Ancak kırmızı köpük birikirse bunlara dokunmuyorum ve tencerede bırakıyorum.

 9. Domatesler iyice eriyince çubuk blender ile püre haline getirin ve ara sıra karıştırarak 1 saat boyunca kaynatın.

 10. Püreyi sıcakken kavanozlara doldurun. Püf noktası: Pürenin kavanoza aktarırken etrafa saçılmasını ve elinizi yakmasını önlemek için bir "kavanoz hunisi" kullanmanızı tavsiye ederim.

 11. Püreleri doldurduğunuz kavanozların kapaklarını kapatıp ters çevirin ve tamamen soğuyana kadar tezgahın üzerinde ters halde bekletin. Dikkat: Son yıllarda, kavanozun içindekiler sıcakken bu şekilde ters çevrilmesinin zararlı olduğu söylenmeye başladı. Kapağın içindeki plastik kısımların sıcak yiyecekle temas etmesinin kanserojen maddeleri aktive ettiği söyleniyor. Ben açıkçası bunun ciddi bir sonuç doğuracağını düşünmüyorum ama siz elbette içiniz nasıl rahar edecekse öyle yapın. Kavanozları ister ters çevirerek, ister ters çevirmeden bekletin. Her iki yöntemde de kapaklar kitlenecektir.

 

DOMATES KABUĞU TOZU YAPIMI

MALZEMELER

 • Kışlık domates püresi hazırlarken soyduğunuz domates kabukları - Dikkat: Sadece temiz olduğundan ve zehirli atık bulundurmadığından emin olduğunuz domateslerin kabuklarını kullanın!

TARİF

 1. Domatesler püre olup kavanozlanmak için çelik tencerede kaynarken siz artık kabuklarla ilgilenmeye başlayabilirsiniz.

 2. Kabukları, yağlı kağıt veya silikon may serilmiş fırın tepsisine, üst üste gelmeyecek şekilde dizin.

 3. Önceden 90’C ısıtılmış turbo ayarlı fırında 3-4 saat veya güneşte birkaç gün kurutun. Püf noktası: Ben 3 ayrı tepsiye dizdiğim tüm kabukları aynı anda fırınlıyorum. 4 saat sonunda hepsi tamamen kurumuş oluyor.

 4. Kurutulmuş domates kabuklarının kullanımı: Kuru kabukları bu haliyle tabakları süsleyen çıtır garnitürler olarak kullanabilirsiniz. Hatta bunlarla şurada tarifini verdiğim domates kabuğu tozu ve şurada tarifini verdiğim domates kabuğu tuzu da yapabilirsiniz. Böylece kurutulmuş kabuklardan elde ettiğiniz ürünleri, müthiş bir domates aroması hissetmek istediğiniz tüm yemek, salata ve soslarda kullanabilir ve atıksız bir mutfak yarattığınız için kendinizi tebrik edebilirsiniz!

616 views0 comments
bottom of page