top of page

KİMCHİ DEOPBAP

Kore usulü buharda pilav ile beraber bir kasede servis ettiğinizde kimchi deopbap adlı ana yemeği elde edebileceğiniz bu enfes sarımsaklı susamlı kimçiyi hazırlamak çok kolay ve yalnızca birkaç dakikda sürüyor!

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Ben size şurada Kore usulü şipşak kimchi tarifini verirken demiştim — kimçi durdukça acılaşır ve çoğu insanın bayıldığı o yoğun tadı bazıları hiç sevmez! Bu “bazıları”na ben de dahilim.


Fakat 2 haftadan uzun süre beklemiş sevimsiz kimçiler bence tazesinden daha kıymetli! Zira onları sadece 10 dakikada yepyeni ve pek sevimli bir yemeğe dönüştürüyorum.

Kekremsi bir tada bürünen eskimiş kimçiyle çok basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu yumuşacık ve fındıksı notalara sahip yemeği ister et ve tavuk yemeklerinin yanında garnitür olarak, ister tarifini şurada verdiğim Kore usulü buharda pilav ile birleştirerek kimchi deopbap yani “Kore usulü kimçili pilav kasesi” adlı bir ana yemek olarak servis edebilirsiniz.

Eskimiş kimçi ile o kadar farklı ve leziz yemekler hazırlanıyor ki, kimchi reçetesini görünce “Ohoooo ben bu malzemeleri nereden bulayım be HÜNK?!” dediğiniz “balık sosu” veya “Çin marulu” gibi ürünleri üşenmeyip aramaya bence artık başlayın. Ev yapımı şifalı kimçiyi (ve onunla yapabileceğiniz diğer yemekleri) bir kere tadınca, durmaksızın kimçi yapasınız gelecek!

 

MALZEMELER

 • 1 kap eskimiş kimchi (kimçi) - Eğer elinizde beklemiş kimçi yoksa, yeni hazırladığınız 1 kap kimçiyi, üzerine 1 yemek kaşığı sirke ekleyerek kullanın.

 • 1 diş sarımsak - ezin

 • 2 dal taze soğan - ince doğrayın

 • 1 yemek kaşığı susam yağı

 • 1 yemek kaşığı susam

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

 • 1/2 yemek kaşığı esmer şeker - Eğer kimçinin yoğun acı-ekşi aromasından hoşlanıyorsanız, şeker kullanmamayı tercih edebilirsiniz.

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Elinizde en az 2 hafta beklemiş kimçi yok mu? Sorun değil! Malzeme listesinde de belirttiğim gibi, taze kimçiye biraz sirke ekleyerek bu işi halledebilirsiniz.

 2. Bir tavada zeytinyağını ısıtın.

 3. Yüksek ateşte soğan ve sarımsağı ekleyip 10 saniye karıştırarak pişirin.

 4. Ocağı orta ateşe düşürüp kimçi, şeker ve (kullanacaksanız) sirkeyi ekleyin.

 5. Kimçi yumuşayana kadar, arada karıştırarak 4 ila 5 dk pişirin.

 6. Son olarak susamı ve susam yağını ekleyin. Sadece 30 saniye daha karıştırarak pişirin ve hemen ocaktan alın.

 7. Yemek hazır! Sıcak ya da soğuk servis edebilirsiniz. Dolapta 2-3 gün muhafaza edebilirsiniz.

 8. Bu yemeği bir kasede Kore usulü buharda pilav ile beraber sunarsanız, meşhur bir Kore yemeği olan kimchi deopbap (Kore usulü kimçili pilav kasesi) elde etmiş olursunuz!

49 views0 comments
bottom of page