top of page

KRUTON [KITIR EKMEK]

Yenmeyen ekmek kabuklarıyla kolayca bu kıtır ekmekleri hazırlayıp hem atıksız mutfak hareketine katılabilir, hem de sofranıza lezzet katabilirsiniz!

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Bendeniz HÜNK’ü biraz olsun tanıdıysanız, ekmek yapma makinesine (EYM) aşık olduğumu biliyorsunuzdur. Mesela, tarifini şurada verdiğim yoğurtlu ballı ekmeği buzluktaki dilimler tükendikçe tekrar tekrar yapar, eve dışarıdan ekmek neredeyse hiç sokmam.


Ama EYM sahipleri bilir, bu ekmeklerin kabukları sert olur ve genelde sevilmez. Aslında bu bir dezavantajın aksine, benim EYM sevdamı iyice kamçılayan bir durum. Zira bu kabuklarla ben leziz çorbaların ve salataların tadını 125’e katlayan krutonlar hazırlıyorum!


Siz de yenmeyen her tür ekmeği (EYM ekmeği olması şart değil) buzlukta dondurup, istediğinizde aşağıdaki tarifle baharatlı kıtır ekmek, nam-ı diğer kruton hazırlayabilirsiniz.

 

BİRİKTİRME

  • Ekmek kabukları (tercihen EYM ile hazırlanmış ekmeklerin kabukları)

  • Ekmeklerin yenmeyen ve bayatlamaya yüz tutan iç kısımları

Tüm bu ekmek artıklarını buzluk poşetinde derin dondurucuya atmadan önce küçük küpler halinde doğramanızı tavsiye ederim. Bu şekilde, kruton hazırlamak istediğiniz zaman bunları zahmetsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

MALZEMELER

  • Küp küp doğrayıp buzlukta biriktirdiğiniz ekmek artıkları

  • Zeytinyağı (şurada tarifini verdiğim narenciye aromalı zeytinyağlarından kullanırsanız kıtır ekmeklerin lezzeti iyice artıyor!)

  • İsterseniz: sarımsak granül

  • İstediğiniz kuru baharatlar (Örneğin; kekik, kırmızı biber, nane, mercanköşk, tarhun, fesleğen, toz zerdeçal, vb.)

TARİF

  1. Donmuş ekmekleri küp küp doğrayın

  2. Bir kapta zeytinyağı ile baharatları karıştırın.

  3. Ekmekleri de kaba ekleyip iyice karıştırın. Ekmekler tamamen yağ ve baharatla kaplansın.

  4. Bir tavada orta ateşte sürekli karıştırarak krutonları kıtır kıtır olana kadar kızartın. Püf noktası: Tavaya sığmayacak niktarda kruton hazırlamak istediğinizde, önceden 120-150'C ısıtılmış turbo ayarlı fırında bu işi hızlıca halledebilirsiniz.

68 views0 comments
bottom of page