top of page

LATKE

Yahudi mutfağından gelen bu patates mücverinin yapımı kolay, lezzeti de yiyen herkesi kendine bağımlı hale getirecek kadar müthiş!

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Mücver aslında çoğumuzun sandığı gibi kabaktan yapılan ve içine soğan, taze otlar ve bazen peynir de giren bir yemek ismi değil.

Mücver aslında bir pişirme tekniğinin ismi, sevgili HÜNKofiller!

Birçoğunuzu şok edecek bir bilgi daha veriyorum: teknik olarak "içinde çekirdeği olan yiyecekler" meyve olarak isimlendirilir.

Bu nedenle kabak aslında sebze değil, meyveymiş!

Açıkçası bu bilgi beni önce öfkelendirdi, sonra üzdü ve ağlattı ama bir şekilde alışıp kabullendim — zamanla her şeye alışılıyor; öyle değil mi, sevgili HÜNKolikler? Tabii eğer patates seviyorsanız, bu latke adlı Yahudi usulü patates mücverine alışmanız hiç zaman almayacak, ilk ısırıkta yıldırım aşkı vuku bulacak.

“Kabak mücveri mi daha lezzetli yoksa latke mi” derseniz, “İkisi de birer kraliçe! Vaktiniz varsa ikisini birden kızartın; yan yana servis edin. Bana fotoğrafını göndermezseniz küserim” derim.

Bu patates mücverlerini benim fotoğraflarda gösterdiğim gibi minicik toplar haline getirip kızartabilirsiniz.

Ancak normalde bunları aynı kabak mücveri gibi incecik dilimler halinde kızartıyorlar. Öyle kızartırsanız da çok güzel olur!

Yukarıdaki fotoğrafta latkenin yanında servis ettiğim Lübnan usulü pidelerin tarifini şurada ve şurada bulabilirsiniz.

Latkenin yanında Yahudiler genelde applesauce adlı tatlıve baharatlı elma süresini veya tarifini şurada bulabileceğiniz ekşi kremayı servis ederler. Ama siz neyle isterseniz onunla servis edin. Bakın size birkaç öneri:

 

MALZEMELER

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

  1. Patates ve soğanı yıkayıp soyun ve rendenin geniş ağızlı kısmıyla rendeleyin.

  2. Rendelediğiniz patates ve soğanı temi bir bezin içine veya silikon süzgece doldurun. Bezi veya süzgeci sıkıştırarak suyunu olabildiğince süzün. Püf noktası: Bu iş için birkaç dakika uğraşıp olabildiğince çok su sıkıp atmanızı öneririm zira mücverin kıvamını etkiliyor.

  3. Başka bir kapta un, tuz, karabiber, galeta unu (veya matzo harcı) ve kabartma tozunu güzelce karıştırın.

  4. Küçük bir kapta yumurtaları çırpın.

  5. Tüm malzemeleri birleştirin ve ellerinizi kullanarak iyice yoğurun.

  6. 1-2 yemek kaşığını dolduracak kadar harç alıp elinizle yassı bir form verin ve klasik mücver kızartırken olduğu gibi, derin ve kızgın yağda kızartın. Püf noktası: Ben mücveri top top kızartırım. Latkeyi de öyle seviyorum. Ancak mücverin aksine, latkenin içinin sulu kalması makbul değil (çünkü pişmemiş patates nahoş bir şey)! Bu yüzden, içinin pişmesini sağlayacak kadar minik toplar hazırlıyorum.

  7. Latkelerin her tarafı iyice kızardığında tavadan alın ve fazla yağını akıtması için temiz kağıt havlu serilmiş bir tabakta dinlendirin.

  8. Yahudi mutfağında yanında applesauce veya ekşi kremayla servis edilir. Ancak siz yukarıda da anlattığım gibi, canınız neyle isterse onunla servis edebilirsiniz.

267 views0 comments
bottom of page