top of page

MANAKİSH

Yumuşluk ve nefaset sınırlarını zorlayan bu Levanten pidelerin yapımı, hamuru elde yoğururacaksanız orta zorlukta, EYM (ekmek yapma makinesi) ile yoğuracaksanız pek kolay.

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Ayrı bir yazıda paylaştığım za’atar man’ouche tarifinde geçen man’ouche kelimesi, Arapçada “pide”anlamına geliyor. O kelimenin çoğul hali olan manakeesh / manakish (Türkçe okunuşu “manakiş”) ise “pideler” demek oluyor.

Uzun pazar kahvaltılarının, neşeli öğle yemeklerinin ve göz alıcı akşam sofralarının bu en değişik, en özgün ve en beklenmedik misafirinden kimse mahrum kalmamalı!

Hamuru ister elde, ister ekmek yapma makinesinin mayalı hamur programında yoğurun. Ardından kocaman, büyük veya minik pideler hazırlayıp üzerine dilediğiniz harcı koyun.

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi, ben ekmek yapma makinesinden çıkan hamuru önce 2 eşit parçaya böldüm. Bu parçaların ilkini tekrar 2’ye bölerek 2 tane büyük pide elde ettim. Diğer parçayı ise 8 eşit parçaya ayırdım ve minik pideler elde ettim. Büyük pideleri dört farklı harçla lezzetlendirdim. Minikleri ise daha sade tutttum.

Ben 2 büyük ve 8 minik pide hazırladım. Siz de istediğiniz boyda pideler hazırlayabilirsiniz.

Aşağıdaki tarifte sadece hamura değil, farklı harç reçetelerine de yer verdim. Ancak eminim ki üzerine hangi harcı veya harçları doldurursanız doldurun, iştah kabartan görsel bir şölen yaratacaksınız!

Bu hamur, hayvansal ürün içermiyor. Üzerine vegan bir harç koyarsanız, vegan beslenmeye uygun pideler pişirebilirsiniz.
 

MALZEMELER

HAMUR (16 minik, 4 büyük veya 2 kocaman pide için)

 • 600 gram un

 • 1 kap ılık (40-45’C) içme suyu

 • 1/4 kap toz şeker

 • 1/4 kap zeytinyağı

 • 1 yemek kaşığı instant maya

 • 1 tatlı kaşığı tuz

HARÇLAR

ZA’ATARLI HARÇ (4 minik pide için)

 • 3 yemek kaşığı za’atar

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

KIYMALI HARÇ (4 minik pide için)

 • 200 gram kıyma

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

 • 1 tatlı kaşığı toz sarımsak (veya 1 küçük diş ezilmiş sarımsak)

 • 1 tatlı kaşığı kekik

 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

PEYNİRLİ HARÇ (4 minik pide için)

 • 1/2 kap rendelenmiş kaşar peyniri

 • 1/2 kap beyaz peynir

ISPANAKLI HARÇ (4 minik pide için)

 • 50 gram ıspanak

 • 1/3 kap rendelenmiş kaşar peyniri

 • 1/3 kap küp küp doğranmış hellim veya taze köy peyniri

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.

HÜNK’ÜN TARİFİ

 1. Hamuru listedeki malzemelerle elde yoğurun veya verin EYM’ye, yoğursun.

 2. Hamuru EYM’de yoğurmak için EYM kazanına önce un ve maya dışındaki tüm malzemeleri doldurun. Sonra unu ekleyin. En üste instant mayayı, sıvı malzemelerle temas etmeyecek şekilde ekleyin. Mayalı hamur programında EYM'yi çalıştırın. İşte bu kadar basit!

 3. EYM, hamuru belli bir ısıda bekletip kabartıyor. Elde yoğurduysanız, iki kat kabarana kadar (yaklaşık 1 saat) sıcak bir ortamda, bir kabın içinde, üzeri MUM-O veya temiz bir bez ile örtülü halde bekletin.

 4. Hamur kabarırken siz seçtiğiniz harcı veya harçları hazırlayın. Ispanaklı harcı hazırlarken önce ıspanağı blanch etmelisiniz. Bunun için ıspanağı fokur fokur kaynayan suya atıp, 30 saniye içinde kaynar sudan alın ve buz gibi soğuk suya atın. Ispanağı bu şekilde blanch ettikten sonra süzüp kurulayın ve diğer malzemelerle karıştırın. Kıymalı harcı hazırlarken bir tavada kıymayı hiç yağ eklemeden orta ateşte mühürleyin ve sarımsağı ekleyin. Bu şekilde sadece 1-2 dakika karıştırın ve tam pişmesini beklemeden ocaktan alıp soğumaya bırakın. Kıyma soğuyunca diğer harç malzemeleriyle karıştırın. Diğer harçları hazırlarken ön pişirme yapmanız gerekmez — sadece harç malzemelerini güzelce karıştırmanız yeterli.

 5. Kabaran hamuru temiz bir yüzeye alıp elinizle üzerine bastırarak gazını alın.

 6. Minicik pideler için hamuru 16’ya, orta boy pizza büyüklüğünde pideler için ise 4’e bölün. Püf noktası: Hamuru, benim yaptığım gibi, 2 büyük ve 8 küçük bezeye de bölebilirsiniz.

 7. Elinizle bezeleri yuvarlayın.

 8. Her bezeyi, üstüne elinizle bastırarak, mümkün olduğunca daire şeklinde açın. Bir bezeyi açarken diğerlerini örtünün altında bekletin ki kurumasınlar. Püf noktası: Harcın akmaması için pidenin kenarlarını m mertebe içeri doğru hafifçe katlayarak biraz çıkıntı oluşturun.

 9. Hazırladığınız harç(lar) ile pideleri donatın.

 10. Yağlı kağıt veya silikon mat serilmiş fırın tepsisine hamurları dizin ve her birinin üstüne eşit miktarda harç sürüp kaşıkla yayın.

 11. Önceden 200’C ısıtılmış alt-üst ayarlı fırında üzeri kızarana kadar (kocaman pideleri 18-20 dakika, büyükleri 15-18 dakika, minikleri 12-15 dakika) pişirin.

 12. Sıcak, ılık veya soğuk olarak servis edin. Püf noktası: İsterseniz derin dondurucuya atıp sonra ısıtarak da tüketebilirsiniz.

221 views0 comments
bottom of page