top of page

NARENCİYE AROMALI ZEYTİNYAĞI

Evde kuruttuğunuz narenciye kabuklarını kullanarak kendi aromatik zeytinyağınızı kolayca elde edebilirsiniz.

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Burada evdeki sebze artıklarıyla sebze suyu yapımı tarifi verirken, narenciye kabuklarının bu yöntemle değerlendirilemeyeceğini söylemiştim. Biliyorum ki bu bazı HÜNKçüleri üzmüştü. Zira onlarca çaba ve para sarfederek aldığınız narenciyelerin kabuklarını çöpe atarken içleri acıyordu. Artık acımayacak! Çünkü aşağıdaki tarifi kullanarak, bu kabukları geri kazanmanız mümkün olacak.

Bu tip aromatik zeytinyağları piyasada uçuk fiyatlara satılıyor. Oysa ki narenciye kabuklarını çöpe atmak yerine kendi aromatik zeytinyağınızı kendiniz zahmetsizce hazırlayabilirsiniz!

Narenciye kabuklarını kurutup toz haline getirme yöntemimi burada paylaşmıştım. Şimdi sıra geldi kurutulmuş narenciye kabuklarıyla hazırlanan bu enfes aromatik zeytinyağlarının tarifini vermeye.


Önce bu yağları nasıl kullanabileceğinize kısaca değineyim. Gerçi bu yağların içine girdikleri her ürüne nasıl efsanevi bir lezzet kattığını anlatmama sanırım gerek yok. Fakat şunu not düşeyim: granolayı bu yağlardan biriyle kavurursanız ortaya çıkan lezzet bombasını yerken mutluluk gözyaşları dökeceksiniz.

Ev yapımı granolayı bu yağlar ile kavurun ve farkı sadece damağınızda değil, iliklerinize kadar hissedin!
 

BİRİKTİRME

Kurutmak üzere biriktireceğiniz narenciye kabuklarını beyaz iç kısımlarını olabildiğince meyvenin üzerinde bırakarak soyun ve temiz bir tepsiye veya tabağa serin. Fırınlayana kadar oda sıcaklığında bu şekilde saklayın.


Önemli not: Yalnızca zehirsiz olduğunuzdan emin olduğunuz ve güvendiğiniz meyvelerin kabuklarını biriktirin!

TARİF

  1. Vakit bulunca kabukları 70’C turbo ayarlı fırında kurutun. Fırından mutfağa yayılan hoş kokularla mest olun. Püf noktası: Ben herhangi bir yemek hazırlarken fırını ısıtmaya başladığım ilk 10-15 dakikada kabukları fırına atıyorum. Böylece fırını kabukları kurutmak için ayrıca çalıştırmama çok gerek kalmıyor ve enerjiden tasarruf etmiş oluyorum.

  2. Kurutulmuş narenciye kabuklarını sterilize edilmiş bir kavanoza koyun.

  3. Üzerini örtecek kadar zeytinyağı ekleyin. Püf noktası: Kaliteli bir zeytinyağı kullanın yoksa iyi sonuç alamazsınız.

  4. Oda sıcaklığında ve karanlık bir ortamda 2 hafta bekletin. Bu sürenin sonunda, enfes aromatik zeytinyağını afiyetle tüketmeye başlayabilirsiniz. Yaklaşık 1 sene bozulmaz.

340 views0 comments
bottom of page