top of page

NARENCİYE ve DOMATES KABUĞU TUZU

Dağlara taşlara HÜNK diye haykırmak istemenize sebep olacak bu kolay aromatik tuz tarifi, sofranızı şenlendirecek!

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Çöpe gitmekten kurtardığınız narenciye ve domates kabuklarını kurutup toz haline getirmeniz için gereken tüm bilgileri paylaştığım bu yazıda kabuk tozlarını tuz yapımında kullanabileceğinizden de bahsetmiştim. Hatta şurada domates kabuklarının kurutularak saklanmasına dair daha da detaylı bilgi vermİştim. İşte şimdi tuz yapımını anlatmamın vakti geldi, kıymetli HÜNKperverler!

Aromatik bir tuz tadı aradığınız her yerde kullanabileceğiniz bu tuzlar, hem değerli kabukları çöpe gitmekten kuryaracak, hem de sofranıza lezzet ve besleyicilik katacak!

Açıkçası benim artık düz tuzla pek işim kalmadı. Poğaçaya bile bu aromatik tuzları ekliyorum. Eminim size de öyle olacak.

Bu tuzları minik şişe ve kavanozlara doldurup, sevdiklerinize ev yapımı bir hediye verebilirsiniz.

Bir de bunları minik şişe ve kavanozlara doldurup birkaç arkadaşıma hediye ettim — hem hoş görüntüsüne hem de tadına öyle hayran kaldılar ki ziyarete gittiğim birçok eve bu tuzları hediye olarak götürmeye başladım.

 

MALZEMELER

  • Öğütmelik kaya tuzu

  • Narenciye veya domates kabuğu tozu (tarifi burada ve burada)


TARİF

  1. Elinizdeki kabuk tozunu, eşit miktarda kaya tuzu ile karıştırın.

  2. Yağlı kağıt veya silikon mat serilmiş fırın tepsisine karışımı serin.

  3. 95’C turbo ayarlı fırında 15 dakika kavurun. Püf noktası: Enerjiden tasarruf etmek için herhangi bir yemek yapmadan önce fırını ısıtmaya başladığınızda tuz-kabuk karışımını fırına atıp 10-15 dakika düşük ısıda kavrulmasını sağlayabilirsiniz.

  4. Fırınladığınız karışımı öğütücüden geçirin.

  5. Temiz bir kavanoza doldurun ve baharatlığın en güzel yerinde saklayın ya da minik şişelere doldurup sevdiklerinize armağan edin.

154 views0 comments
bottom of page