top of page

RAS EL HANUT

Fas usulü baharat karışımı ras el hanutu hazırlamak için malzemeleri toplamanız ve baharat öğütücüde birkaç defa "bızzzlatmanız" yeterli. Bu kadar kolay hazırlanan bir baharat karışımının yemeklere kattığı müthiş lezzeti fark edince, aklınızı yitireceksiniz!

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


INSTAGRAM’DA BU TARİF İÇİN ÇEKTİĞİM KISA VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


Orta Doğu için (tarifini şurada paylaştığım) za'atar (zahter) neyse, Kuzey Afrika için de ras el hanut odur, sevgili HÜNKistörler! İsminin anlamı (Arapçadan tam çevirisi “dükkanın reisi” olsa da) dükkanda satılan en iyi baharatların karışımı yani “en üst kalite” imiş.

Bir arkadaşımın “ya sen bir baharat yapmıştın, ismi rafet el hanut muydu, neydi?” dediği günden beri her hazırlayışımda içimden “inan artık seni hiç sevmiyorum” diye mırıldanmama sebep olan bu canlı, derin, zengin ve karmaşık tatlarla örülmüş baharat karışımının bazı versiyonlarına yaklaşık 60 farklı baharat girebiliyor.

Ben sizinle görece sade ve hazırlaması pratik olan bir reçete paylaşacağım. Listedeki bazı malzemeleri ilk defa duyanlar olabilir fakat endişelenmeyin, Türkiye’de hepsi satılıyor. Örneğin, İngilizcesi mace, Türkçesi “besbase” (bazı kaynaklarda “cevz-i bevva kabuğu” veya “fesbase”) olan küçük Hindistan cevizi kabuğu ile ben ilk defa bu reçete sayesinde tanışmıştım. Bunun muskat cevizi ile aynı şey olduğunu sanmayın! Muskat, küçük Hint cevizinin meyvesi. Besbase ise bu meyvenin çekirdeğini saran kabuk.

Siz de ev yapımı rafet el hanutunuzu (hdhfjfj) rfissa, mrouzia ve couscous tfaya gibi meşhur Fas yemeklerinde veya çeşitli çorbalarda kullanabilir, köfte harcı yoğururken ve et-tavuk marine ederken bu karışımı ekleyerek müthiş aromalar yakalayabilirsiniz.

Bu arada, yukarıdaki cümlede bahsettiğim mrouzia tarifini burada bulabilirsiniz.

 

MALZEMELER (75 ml baharat karışımı için)

 • 2 tatlı kaşığı toz zencefil

 • 2 tatlı kaşığı kakule

 • 2 tatlı kaşığı besbase

 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın

 • 1 tatlı kaşığı yenibahar

 • 1 tatlı kaşığı kişniş tohumu

 • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş muskat cevizi

 • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal

 • 1/2 tatlı kaşığı toz karabiber

 • 1/2 tatlı kaşığı toz beyaz biber

 • 1/2 tatlı kaşığı toz kırmızı tatlı biber

 • 1/2 tatlı kaşığı anason tohumu - Anason tohumu ile yıldız anason birbirinden farklıdır ancak çaresiz kalırsanız, bunları birbirinin yerine kullanabilirsiniz.

 • 1/4 tatlı kaşığı karanfil

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.

TARİF

 1. Tarifte size yardımcı olması için şuraya tıklayarak Instagram‘da çektiğim kısa videoyu izleyebilirsiniz.

 2. Kakule, anason tohumu, karanfil, kişniş tohumu ve besbaseyi ayrı ayrı öğütün.

 3. Muskat cevizini rendeleyin.

 4. Toz haldekiler dahil tüm malzemeleri baharat öğütücüde bir iki defa “bızzz”latın ki hepsi güzelce karışsın.

 5. Tembeller için başka bir yöntem: Evet, olması gereken hepsini ayrı ayrı öğütmek. Hatta baharat öğütücüde "bızzzlatmak" yerine havanda dövmek. Fakat vaktiniz, gücünüz veya sabrınız yoksa –ki bende genelde bunların hiçbiri bulunmuyor– 1 ve 3 numaralı adımları sallayın gitsin! Sadece muskatı elde rendeleyip diğer tüm tohum ve toz malzemelerle birlikte atın öğütücüye "bızzzlatın".

 6. Ras el hanut baharat karışımınızı kapaklı bir kutuya veya kavanoza koyup baharatlıkta saklayın. Yaklaşık 2 sene ömrü var.

590 views0 comments
bottom of page