top of page

TZATZİKİ

Yunan usulü cacıki yani kuru cacık yapımı çok kolay ama birçoklarının sandığı gibi sadece yoğurtla salatalığı karıştırmaktan ibaret değil.

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Bu reçetenin Türk usulü cacıkla arasındaki tek farkın “cacıki” diye telaffuz edilmesi ve susuz hazırlanması olduğunu sananlar, yanılıyor. Sade görüntüsünün altında aslında daha karmaşık bir malzeme listesi ve Türkiye’de şipşak hazırlanan kuru cacığa nazaran daha uzun bir hazırlık, daha doğrusu bekletme süresi var.

Bunu bir meze veya ara öğün olarak, şurada tarifini paylaştığım khubz (cepli ekmek) üzerine sürerek yemesi pek hoş oluyor.

Hatta ben özellikle yazın kızartmaların yanında eşlikçi olarak şurada tarifini verdiğim taze otlu yoğurt yerine bazen cacıki servis ediyorum, ortalık şenleniyor. Biliyorum ki bir kere denerseniz, sonrasında sofranızdan hiç eksik etmeyeceksiniz. Kali orexi!

 

MALZEMELER

 • 1,5 kap tam yağlı süzme yoğurt

 • 1 iri salatalık - yıkayın ama soymayın

 • 2 iri diş sarımsak - ezin

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

 • 1 yemek kaşığı dereotu - incecik kıyın

 • 1 yemek kaşığı sirke

 • 1/2 tatlı kaşığı tuz

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Hıyarı kabuklarını soymadan rendeleyin ve suyunun süzülmesi için 6-8 saat buzdolabında bir süzgecin üzerinde bekletin. Atıksız mutfak uyarısı: Süzülen salatalık suyunu atmayın — içeceklerde veya salata soslarında kullanın.

 2. Yoğurt, sarımsak, zeytinyağı, sirke ve tuzu bir kapta iyice karıştırın ve onu da salatalık gibi 6-8 saat buzdolabında bekletin. Püf noktası: Kullanacağınız yoğurt, Yunanların krema kıvamındaki o meşhur tam yağlı yoğurduna ne kadar yakın olursa, cacıkinin orijinal tadını yakalamanız o denli mümkün olur.

 3. Salatalıkları yoğurda ekleyin ve güzelce karıştırın.

 4. Üzerine kıyılmış dereotunu serpiştirip servis edin. Püf noktası: Ben servis ederken üzerine biraz daha zeytinyağı gezdiriyorum.

192 views0 comments

LATKE

bottom of page