top of page

YOĞURTLU BALLI EKMEK

Ekmek yapma makinesinde bu sağlıklı, yumuşak ve doyurucu ekmeği hazırlamak hem çok kolay hem de sadece birkaç dakika alıyor!

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Özellikle Covid-19 pandemisiyle beraber evde ekmek yapımı yaygınlaştı. Buna rağmen, sosyal medyada dolaşan tonla evde ekmek reçetesi arasında ekmek yapma makinesi (EYM) kullananlara uygun reçeteler bulmak iyice zorlaştı. Bu nedenle, bu sağlıklı, rafine şeker içermeyen, yumuşacık ve leziz ekmek tarifinin, benim gibi hamur yoğurmakla uğraşmadan haftalık ekmeğini HÜNK diye yapmayı tercih edenlere ilaç gibi geleceğini düşünüyorum.


Ben yıllardır haftada bir, EYM ile ekmek yapıp dilimlerim ve buzlukta saklarım. Gerektikçe ısıtıp tüketiriz.

EYM ile yaptıklarım arasında her yemeğe, her öğüne ve her duruma en çok yakışan ekmek bu.

Aslında bunun beyaz un kullanılarak hazırlanan versiyonunu binbir emekle hazırlanmış ve EYM kullananların kesinlikle incelemesi gereken www.ekmeksanati.com sitesinde bulmuştum. Fakat ben işin içine tam buğday unu girsin diye diretince reçetenin dengesi bozuldu, tutmadı, sert oldu. Nihayet biraz beyaz, biraz da tam buğday unu kullandığım bu reçete şekillendi.

Dediğim gibi, bu ekmek hangi yemeğe, hangi öğüne eşlik ederse etsin onunla ömürlük dostuymuşçasına anlaşıyor. Hiçbir tabakta çıkıntılık yapmıyor. Ama öyle silik ve tatsız tuzsuz bir ekmek değil, leziz bir ekmek! E bir de sağlıklı çünkü yoğurt ve bal içeriyor.

 

MALZEMELER

 • 175 ml su

 • 1,5 tatlı kaşığı tuz

 • 3 yemek kaşığı (65 gram) bal

 • 150 gram yoğurt

 • 20 gram tereyağı

 • 350 gram beyaz un

 • 150 gram tam buğday unu

 • 1,5 tatlı kaşığı instant maya

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. EYM kazanına suyu ekleyin.

 2. Üzerine tuz, bal, yoğurt ve tereyağını ekleyin.

 3. Beyaz unu ve buğday ununu tüm sıvı malzemelerin üzerini örtecek şekilde EYM kazanına boşaltın. İkisini üst üste veya karıştırıp ekleyebilirsiniz; sonuç değişmez.

 4. En üste instant mayayı ekleyin. Püf noktası: Mayayı, sıvı maddelerle temas etmeyecek, sadece unla temas edecek şekilde eklemeye özen gösterin.

 5. Normal ekmek veya Fransız ekmeği programında EYM'yi çalıştırın.

 6. Ekmek pişince hemen EYM kazanından çıkarın ve temiz bir bezle sarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

 7. Soğuyunca ekmeği dilimlemenizi tavsiye ederim. Ben dilimiyorum ve birkaç dilimi ekmekliğe, kalanını ise derin dondurucuya kaldırıyorum.

 8. EYM ekmeklerinin kabukları yoğun ve kalın olur. Bizim evde kabuklar da zevkle tüketiliyor. Ama ben fırsat kolluyorum ve o kabukları kimse yemeden sinsice ortadan kaldırıyorum. Zira ben o kabuklarla enfes krutonlar (kıtır ekmek) hazırlıyorum. Kruton tarifi burada.

104 views0 comments
bottom of page