top of page

ZA’ATAR [ZAHTER]

Yapımı çok kolay olmasına rağmen, mutfağınıza tahmin edemeyeceğiniz kadar yoğun ve enfes bir lezzet katacak bir baharat karışımı!

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Başta Lübnan ve Filistin olmak üzere Levant mutfağının her bölgesinde çok kullanılan bu baharat karışımı, hayata bakışınızı değiştirecek kadar güçlü bir tada sahip.

Türkçede “zahter” olarak geçiyor fakat “dağ kekiği” anlamındaki zahterle karıştırmamak gerek.

Türkiye’de özellikle Hatay’da mutfağın ayrılmaz bir parçası olan bu baharat karışımının içeriği bölgeden bölgeye, hatta aileden aileye değişebiliyor.

Birkaç sene önce sabahları zeytinyağıyla karıştırıp ekmek banarak yemek için doğal ürünler satan bir dükkandan hazır versiyonunu almıştım. Ancak evde kendim yapmaya başladığımda anladım ki o kadar zaman adeta tereyağı diye margarin yemişim. Aşağıdaki resim zaten ikisi arasındaki farkı açıkça gösteriyor.

Aman yanlış anlaşılmasın! Ben bunu sadece kahvaltıda tüketmiyorum — HÜNK usulü peynirli çubukların harcına, canım çektikçe salataya, et marine etmek için hazırladığım soslara ve hatta köfte harçlarına ekliyorum. Elbette tarifini şurada ve şurada verdiğim Lübnan usulü za’atar man’ouche adlı pidede de bunu kullanıyorum.

Kullanım alanları: En güzeli zeytinyağıyla karıştırıp içine ekmek banmak. Ayrıca salata sosları, et ve sebze marine ederken hazırlanan karışımlar, köfte harcı, Lübnan usulü za’atarlı pide (za’atar man’ouche), kraker ve bisküviler, pişmiş yumurtalar...

Zahterin bir yıldız gibi parladığı tariflerden sizinle paylaştıklarımı kısaca listeleyeyim:

Bir kere denerseniz eminim ki yapımı çok kolay, yemeklere tattığı lezzet ise vazgeçilmez olan za’atar, sizin mutfağınızın da demirbaş baharat karışımlarından birine dönüşecek.

 

MALZEMELER

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş zahter (dağ kekiği)

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş mercanköşk

 • 1 yemek kaşığı tane sumak

 • 1 yemek kaşığı kimyon tohumu

 • 1 yemek kaşığı kişniş tohumu

 • 2 yemek kaşığı çiğ susam

 • 1/2 tatlı kaşığı tuz

 • 1/4 tatlı kaşığı acı pulbiber

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.

HÜNK’ÜN TARİFİ

 1. Susamı yağ eklemeden kavurun ve kenara alın.

 2. Sumak, kişniş ve kimyonu beraberce ve yağ eklemeden kavurun ve kenara alın.

 3. Susam hariç tüm malzemeleri karıştırıp öğütün. Püf noktası: Öğütmek için aslında havanda dövmek gerek. Ama resimlerde de gördüğünüz gibi benim ne sabrım ne de gücüm buna yeter. O yüzden baharat öğütücüden geçiriyorum.

 4. Karışıma susamı da ekleyin ve güzelce karıştırın.

 5. Kapaklı bir kaba koyduğunuz baharat karışımını baharat dolabında/rafında kokusunu ve tadını kaybedene kadar (yani senelerce!) saklayabilirsiniz.

484 views0 comments
bottom of page