top of page

ZA’ATAR MAN’OUCHE

Hamuru elde yoğururacaksanız orta zorlukta, EYM (ekmek yapma makinesi) ile yoğuracaksanız kolay bir yapım süreci olan bu Lübnan usulü pidede za'atar adlı baharat karışımı kullanılıyor.

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Onun uğruna ben kendi zahterimi (za’atar) yapmaya başladım! Çünkü o, uzun pazar kahvaltılarının, sağlıklı öğle yemeklerinin ve mezelerle dolu akşam sofralarının en değişik, en özgün ve en beklenmedik misafiri.

Bu pide, vegan beslenenlere de uygun.

Lübnan asıllı bu pideyi, isterseniz minik minik, isterseniz büyük boyda açabileceğiniz ve her sofraya tat katacağından emin bir şekilde, gururla servis edebileceğiniz farklı bir eşlikçi olarak düşünebilirsiniz.

Bizim evde artık kendisine çok alışıldı, “Bu ne?” demiyorlar, “O neden yok? Nerede?” diyorlar. Kısacası, bir kere “bildiniz” mi vazgeçemediğiniz, bilmeyenler adına üzüldüğünüz bir pide.

Kronik HÜNKçülerin bildiği gibi, ben yoğurma işini sevgili EYM köleme yaptırıyorum. Bir de bazen pidelerin bir kısmını zahterle hazırlarken diğerlerinin üzerine sadece peynir koyuyorum; şahane oluyor — aklınızda bulunsun.

Hamuru ister elde, ister ekmek yapma makinesinin mayalı hamur programında yoğurabilirsiniz.
 

MALZEMELER

HAMUR

 • 300 gram un

 • 1/2 kap ılık (40-45’C) içme suyu

 • 3 yemek kaşığı toz şeker

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

 • 1/2 yemek kaşığı instant maya

 • 1/2 tatlı kaşığı tuz

HARÇ

 • 4 yemek kaşığı za’atar

 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.

HÜNK’ÜN TARİFİ

 1. Hamuru listedeki malzemelerle elde yoğurun veya verin EYM’ye, yoğursun.

 2. Hamuru EYM’de yoğurmak için EYM kazanına önce un ve maya dışındaki tüm malzemeleri doldurun. Sonra unu ekleyin. En üste instant mayayı, sıvı malzemelerle temas etmeyecek şekilde ekleyin. Mayalı hamur programında EYM'yi çalıştırın. İşte bu kadar basit!

 3. EYM, hamuru belli bir ısıda bekletip kabartıyor. Elde yoğurduysanız, iki kat kabarana kadar (yaklaşık 1 saat) sıcak bir ortamda, bir kabın içinde, üzeri MUM-O veya temiz bir bez ile örtülü halde bekletin.

 4. Harç malzemelerini (za’atar ile zeytinyağını) bir kasede iyice karıştırın.

 5. Kabaran hamuru temiz bir yüzeye alıp elinizle üzerine bastırarak gazını alın.

 6. Hamuru 8 ya da 4 eşit bezeye ayırın.

 7. Elinizle bezeleri yuvarlayın.

 8. Her bezeyi, üstüne elinizle bastırarak, mümkün olduğunca daire şeklinde açın. Püf noktası: Bir bezeyi açarken diğerlerini örtünün altında bekletin ki kurumasınlar.

 9. Yağlı kağıt veya silikon mat serilmiş fırın tepsisine hamurları dizin ve her birinin üstüne eşit miktarda harç sürüp kaşıkla yayın.

 10. Önceden 200’C ısıtılmış alt-üst ayarlı fırında 15 ila 20 dakika pişirin.

 11. İster sıcak, ister soğuk olarak tüketin.

275 views0 comments
bottom of page