top of page

ZA’ATARLI PEYNİRLİ ÇUBUKLAR

HÜNKcüğünüzün kendi buluşu olan bu leziz çubukların yapımı, hamuru elde yoğururacaksanız orta zorlukta, ekmek yapma makinesi ile yoğuracaksanız pek kolay.

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Evde bulunan birkaç basit malzemeyi, ayrı bir yazıda tarifini paylaştığım Levanten baharat karışımı za’atar ile karıştırıp pişiriyorsunuz ve bu muazzam çubuklar sizin oluyor. Her ısırıkta hoş bir zahterli peynir aroması damağınızı mest ediyor.


Sonra o çubuklar, canınız her atıştırmalık çektiğinde koştuğunuz gözdeleriniz oluyor. Öyle ki, kâh bir çorbanın yanında, kâh salata kasesinin kenarında, kâh peynir tabağının köşesinde — sofranın her yerinde daima zahterli peynir çubukları bulunduran bir çubukoliğe dönüşüyorsunuz (acil değil ama) çabuk çabuk — bilmem anlatabiliyor muyum?

Bu tarifi denerseniz, sofranın her yerinde daima zahterli peynir çubukları bulunduran bir çubukoliğe dönüşmeniz kaçınılmaz!

Hatta ofise atıştırmalık olarak evde yaptığınız bu zahterli peynir çubuklarını götürdüğünüzde, çubukolikliğiniz tescillenmiş oluyor.

Bu arada ben gerçek bir çubukolik olduğumu, HÜNK’ün Instagram sayfasının 10.000 takipçiye ulaşmasını kutlamak için çubuklarla yukarıdaki stop motion videoyu çekerek ispatlamıştım!

Bu arada fark etmişsinizdir, bu geleneksel bir tarif değil, HÜNKcüğünüzün kendi geliştirdiği bir tarif. Dolayısıyla bu « à la HÜNK » bir lezzet ve deneyip beğenmeniz benim için kat be kat değerli.

Bu çubukların vegan bir versiyonunu hazırlamak için peynir yerine besin mayası kullanabilirsiniz.
Hamuru ister elde, ister ekmek yapma makinesinin mayalı hamur programında yoğurabilirsiniz.
 

MALZEMELER

 • 300 gram un

 • 1/3 kap zeytinyağı

 • 150 ml ılık (40-45’C) içme suyu

 • 1 yemek kaşığı sirke

 • 2 tatlı kaşığı instant maya

 • 1 tatlı kaşığı tuz

 • 1 tatlı kaşığı şeker

 • 100 gram ufalanmış beyaz peynir

 • 50 gram rendelenmiş parmesan veya tulum peyniri

 • 2 yemek kaşığı za’atar

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.

HÜNK’ÜN TARİFİ

 1. Peynirler ve za’atar hariç tüm malzemeleri EYM kazanına doldurun. Püf noktası: EYM’de hamur yoğururken önce sıvı malzemeler, üzerine kuru malzemeler ve en üste maya eklenir.

 2. Mayalı hamur yoğurma programında EYM’yi çalıştırın.

 3. EYM’nin ilk yoğurma devresinin ortasında za’atar ve peynirleri ekleyin. Örneğin; bendeki EYM’nin ilk yoğurma devresi toplam 20 dakika sürüyor. Ben 8. dakikada zahter ve peynirleri ekliyorum — böylece bu malzemeler, kalan 12 dakikada hamura karışıyor.

 4. Makineden çıkan kabarmış hamuru temiz bir yüzeye alıp elinizle üzerine bastırarak gazını alın.

 5. Hamuru 16 bezeye bölün. Püf noktası: Bu ölçülerle elde ettiğiniz çubukların içi yumuşak, dışı hafif kıtır olur. Eğer tam bir kıtır kıtır galeta dokusu istiyorsanız, hamuru 32 bezeye ayırın.

 6. Her bezeyi elinizle tezgahın üzerinde yuvarlayarak ip gibi açın. Püf noktası: Bir bezeyi açarken diğerlerini örtünün altında bekletin ki kurumasınlar.

 7. Galeta adaylarını yağlı kağıt veya silikon mat serilmiş fırın tepsisine, aralarında biraz boşluk bırakarak dizin.

 8. Önceden 200’C ısıtılmış alt-üst ayarlı fırında üzeri iyice kızarana kadar (15-20 dakika) pişirin.

 9. Fırından çıktıktan sonra soğumaya bırakın ki biraz kıtırlaşsınlar.

 10. İsterseniz hemen tüketebilirsiniz veya derin dondurucuda 1 ay saklayabilirsiniz.

73 views0 comments
bottom of page