top of page

ZENCEFİL GAZOZU ANASI

Kanada usulü fermente zencefil gazozu (ginger ale) hazırlayabilmek için evdeki malzemelerle sıfırdan gazoz anası (ginger bug) üretmenizi sağlayacak bu tarif için orta zorlukta denebilir çünkü biraz sabır ve dikkat istiyor.

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN


Bugün sizi canım gazoz anam Jülyet ile tanıştırmak istiyorum. Kendisi birkaç ay önce minik bir kavanozda doğdu ve hızla gelişti. Şimdi mutfağımda yaşıyor ve karın tokluğuna çalışıyor. Mesai saatleri içinde sağlıklı, probiyotik, hafif acı ama enfes fermente içecekler hazırlıyor. Boş zamanlarında buzdolabında uyumaktan ve haftada bir defa beslenmekten hoşlanıyor.


Kanadalılar bu gazoz anasına ginger bug diyor ama o bir böcek değil, ana — bazen zencefil gazozuna, bazen de farklı meyve sularıyla ya da meyve çaylarıyla hazırlanmış aromatik gazozlara analık eden, etine dolgun bir kadın. Kilolarının kaynağı şekerle beslenmesi. Kavanozuna attığım tüm şekerleri yiyip bitirdiği için onunla hazırladığım gazozlarda neredeyse hiç şeker tadı kalmıyor.


Jülyet’in evladı olan şahane fermente zencefil gazozu (ginger ale) tarifini şurada paylaştım. Ben şimdi Jülyet’ciğimi beslemeye gidiyorum. Darısı başınıza!

 

MALZEMELER

 • Sterilize edilmiş 300-400 ml hacimli cam bir kavanoz

 • 1 kap oda sıcaklığında içme suyu (25-30’C) — Suyun klorsuz olduğundan emin olun çünkü klor, mayayı öldürür!

 • 1 yemek kaşığı şeker

 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil (oda sıcaklığında)

 • Sonraki 5 gün boyunca her gün: 1/2 yemek kaşığı zencefil ve 1/2 yemek kaşığı şeker

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.


TARİF

 1. Kullanacağınız kavanozu ve kapağını iyice yıkayıp önceden 140-160’C ısıtılmış turbo ayarlı fırında 10 dakika bekleterek sterilize edin.

 2. Kavanozda 1 kap içme suyu, 1 yemek kaşığı şeker + 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefili iyice karıştırın.

 3. Üzerini temiz bir bezle örtüp lastikle sabitleyin.

 4. Oda sıcaklığında ve karanlık bir ortamda 5 ila 7 gün bekletin.

 5. Bu süreçte her gün açıp 1/2 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil ve 1/2 yemek kaşığı şeker ekleyip iyice karıştırın çünkü maya, şekerle beslenerek gelişir. Dikkat: Sadece tahta (tercihen şimşir) kaşık kullanın.

 6. Kokusu ekşiyip üzerinde baloncuklar oluştuysa mayanız kullanıma hazırdır.

 7. Maya ile fermente zencefil gazozu veya başka bir içecek hazırlamak istediğiniz zaman, mayanın kullanacağınız kadarını alıp, kalanını buzdolabında saklayın.

 8. Maya buzdolabında uyurken sadece haftada 1 defa 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil ve 1 yemek kaşığı şeker ile beslemeniz yeterli olur. Beslemezseniz maalesef ölür.

 9. Buzdolabında uyuyan mayayı kullanmadan önce, en başta yaptığınız gibi, kavanozun ağzına lastikle sabitlenmiş bir bez kapatılmış halde, oda sıcaklığında ve karanlık bir ortamda 2 ila 3 gün bekletin. Her gün 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil ile besleyerek mayayı aktive edin.

112 views0 comments
bottom of page